Spis treści

Kiedy zaczyna się niedosłuch?

Najczęściej wówczas, gdy zaczynamy zauważać pewne niewielkie braki w interpretacji dźwięków z otaczającego nas środowiska np. w zrozumieniu mowy bliskich nam osób, podczas rozmowy przez telefon, podczas słuchania radia czy oglądania TV.

Czy i jak możemy chronić słuch?

Tak możemy chronić słuch. Jak my sami, tak i nasze uszy potrzebują odpoczynku, aby zapewnić naszym uszom ochronę:

  • Unikaj hałasu nawet tego niewielkiego, ale trwającego długo
  • Limit głośności na swoich urządzeniach ustaw na odpowiednim poziomie                                                                                                                                          
  • Jeśli musisz to używaj słuchawek, jednak rób to ostrożnie i nie za długo
  • Podczas głośnych prac używaj ochronników słuchu
  • Regularnie wykonuj kontrolne badania słuchu u specjalisty, który również powie Ci jak powinieneś dbać o higienę uszu.

Jakie są objawy niedosłuchu?

Najlepiej podsumowują to sami Pacjenci mówiąc – „Słyszę, ale nie rozumiem” najczęściej w sytuacjach gdzie kilka osób rozmawia ze sobą. W sytuacjach, gdzie rozmowa nie odbywa się w ciszy a np. zakłócana jest przez dochodzące z ulicy dźwięki, grająca muzykę. Gdy rozmówca nie widzi osoby mówiącej. W obiektach ze słabym nagłośnieniem – dworce, teatry, kościoły itp.

W codziennych sytuacjach zauważamy, że musimy się coraz częściej dopytywać, aby być pewnym, że dobrze zrozumieliśmy przekaz.

Objawami niedosłuchu mogą być również występujące jednostronnie lub obustronnie szumy uszne. Często obserwuje się również objaw nadwrażliwości na głośne dźwięki.

Niedosłuch to cicha choroba, zazwyczaj nie odczuwamy od razu jej objawów lub je ignorujemy. Sprawność słuchowa ucieka wraz z czasem a my sami przyzwyczajamy się do tej sytuacji. Natomiast nasi bliscy mogą zwrócić uwagę, że jednak komunikacja z nami nie jest odpowiednia.

Co zrobić jak zaczniemy zauważać objawy niedosłuchu?

Trzeba w miarę szybko udać się do specjalisty, który przebada słuch i postawi odpowiednią diagnozę.

Czy badanie słuchu jest bolesne?

Absolutnie nie, badania słuchu raczej nie należą do bolesnych najprostsze polegają na ustaleniu za pomocą specjalistycznego urządzenia i współpracy Pacjenta z osobą wykonującą badania poziomu szeregu dźwięków, który Pacjent umie usłyszeć najciszej. Brzmi skomplikowanie, ale przy dobrej współpracy badanie jest proste i trwa kilka minut. Takie badanie najczęściej jest wystarczające do postawienia trafnej diagnozy.

Co jeśli zostanie zdiagnozowany niedosłuch?

Trzeba skorzystać z porady specjalisty laryngologa lub otolaryngologa, zaleci on dalsze postępowanie i kontrolę lub skieruje do specjalisty protetyka słuchu – polecam nasz zespół, który zawsze w takich sytuacjach służy fachową pomocą.

Kiedy zakładać aparat słuchowy?

Odpowiedź jest tak prosta jak i skomplikowana – mówiąc najprościej – od razu jak tyko zauważymy przeszkadzające nam objawy niedosłuchu. Im wcześniej tym lepiej, ponieważ nasz słuch przez to, że słyszymy prawidłowo jest stale stymulowany, słysząc coraz słabiej przestajemy go stymulować, co może doprowadzić do tego, że nawet po założeniu odpowiednich aparatów słuchowych nie będziemy mogli dobrze zinterpretować docierających do nas dźwięków i będzie czekała nas długotrwała rehabilitacja słuchowa.

Czym jest rehabilitacja słuchowa?

Najprościej mówiąc – nauką słuchania na nowo tzn. nauczenie się identyfikacji i interpretacji poszczególnych dźwięków w tym głównie dźwięków mowy.

Jeśli nie znalazłeś powyżej odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie związane ze słuchem słyszeniem napisz do nas postaramy się odpowiedzieć na nie w przestępny zrozumiały

Szukaj

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.